אלו הגורמים האחראים לפיצוי

תאונת עבודה

תאונת עבודה – מי נגד מי?

מידי יום מיליוני אנשים עושים את דרכם אל עבודתם. העבודה מספקת לאדם משמעות, פרנסה וחיי חברה. אולם כידוע, החיים אינם צפויים ולצד אירועי היומיום השגרתיים בעבודה, עלולות להתרחש גם תאונות מפתיעות. כאשר אדם מן השורה נפגע בעבודתו הוא נמצא אל מול סיטואציה מבלבלת. הוא אינו יודע אל מי עליו לפנות ומהן הזכויות המגיעות לו. יתרה מזאת, לא לכל אדם ישנה האפשרות הכלכלית לפנות לעזרה משפטית רק בכדי להבין את הלך העניינים.

סוגי תאונות והטיפול בהן

תאונות עבודה נחלקות לסוגי תאונות שונים, כאשר הגדרתה של תאונת עבודה על פי חוק, היא כאשר העובד נפגע במהלך עבודתו וכתוצאה מביצוע מטלות אשר נדרשו ממנו במסגרתה.

  • תאונת עבודה קלאסית – תאונה אשר נגרמה לעובד בצורה חד משמעית, חד פעמית, תוך כדי ועקב העבודה ובעקבותיה נגרם נזק זמני או קבוע. תאונת עבודה נחשבת ככזו גם כאשר העובד נפגע בדרכו לעבודה ובשובו אל ביתו. תאונות במסגרת אירועים אשר אירעו מחוץ לשטח מקום העבודה, אולם התרחשו במסגרת פעילות העבודה ודרשו את נוכחות העובד, כגון פגישות עבודה או אירועי חברה, גם הן עשויות להיחשב כתאונות עבודה. מקרים אלו, מזכים את הנפגע בזכויות המעוגנות בחוק הביטוח לאומי ומאפשרים לו לתבוע פיצויים כספיים וקצבאות שונות במקרים בהם הנזק גרם לנכות.
  • מחלת מקצוע – במקרה זה מדובר על תחלואות תעסוקתיות אשר נגרמו לעובד לאורך תקופת זמן ממושכת. הפגיעה נגרמה כתוצאה מחשיפה הדרגתית לגורמים מזיקים כדוגמת חומרים כימיים מסוכנים או רעש. תביעות בגין מחלות מקצוע מוגשות כנגד המוסד לביטוח לאומי ועל המחלות להיות חלק מרשימת התחלואות התעסוקתיות אשר מופיעות בתקנות החוק. תביעת מחלת מקצוע כרוכה בהוכחת הקשר בין גורמי הפגיעה לתנאי העבודה אשר נדרשו מהעובד.
  • תאונת עבודה כתוצאה מהתרשלות המעסיק – מחובתו של מעסיק להבטיח את בטיחותם של עובדיו. על המעסיק לדאוג בפועל שעובדיו יעבדו בתנאים פיזיים נאותים. כמו כן, עליו להדריך את עובדיו ולהזהירם מפני סכנות ומפגעים אפשריים. מאידך, מחובתו של העובד להיות נוכח באותן הדרכות ולשמור על בטיחות בעבודתו. כאשר עובד נפגע כתוצאה מהתרשלות מעסיקו קיימת האפשרות לתביעת נזיקין ולדרישת פיצויים על פי חוק. רבים מהמעסיקים מוגנים על ידי פוליסת ביטוח המבטחת אותם מפני תביעות נזיקין. במקרה זה, על נפגע תאונת עבודה להגיש את התביעה כנגד חברת הביטוח.

סוגי תאונות

להיוועץ לפני שניגשים לתביעה

הגשת תביעה בגין תאונות עבודה, דורשת אבחון מקדים של מהות הפגיעה ולאחר מכן הליכים בירוקרטיים סבוכים. עזרה ראשונית, כדוגמת פורום תאונות עבודה, תעניק מושג כללי לגבי ההתמודדות מולה עתידים לעמוד. הגשת תביעה לביטוח לאומי כרוכה במילוי אינספור טפסים, בצירוף מסמכים שונים המתעדים את מקרה התאונה ובאישורים רפואיים אשר עומדים על אופייה. באם, אחד מהפרטים חסרים, ישנו סיכוי גבוה שהתביעה תידחה. רבים מהנפגעים, אשר התייעצו ראשית בפורום תאונות עבודה, נוכחו לגלות כי המשימה העומדת בפניהם אינה משימה הניתנת לביצוע עצמאי ודורשת התערבותו של עורך דין הבקיא ברזי דיני הנזיקין.

טנטון וירידה בשמיעה

חשיפה חוזרת ונשנית למפגעי רעש במקום העבודה, גורמת לא פעם, לירידה בשמיעה וטנטון, המוגדר כצפצוף קבוע בשמיעה. הקריטריונים להגשת תביעת פיצויים כנגד הביטוח לאומי עבור מקרים אלו, נוקשים וכמעט ובלתי אפשריים. לכן, מרבית התביעות בגין ירידה בשמיעה וטנטון נדחות וההמלצה החלופית היא לתבוע את הפיצויים מהמעסיק או מחברת הביטוח המבטחת אותו. דוגמה זו מוכיחה את הצורך בהכרת דיני העבודה וצרכי הנפגע בייעוץ משפטי רלוונטי.

ייעוץ משפטי של עורך דין ביטוח לאומיצרו קשר

טיפ לסיום

אדם אשר נפגע בעבודתו, חשוב שעשה עבודת שטח ויבדוק את כל הכיוונים בהם יוכל לעשות שימוש על מנת להקל על החלמתו ועל איכות חייו לאחר הפגיעה. פורום תאונת עבודה מאפשר העמקת ההיכרות עם הזכויות המגיעות לנפגעים והבנת התהליכים הדרושים לצורך מיצוי זכויות אלו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך