נפגעת בעבודה בחו"ל? כדאי לך לדעת

עזרה ראשונה

תאונות עבודה בחו"ל

תאונת עבודה מוגדרת כעיקרון, ועל פי חוק, כתאונה המתרחשת בזמן בעבודה (כאשר זמן העבודה הוא מרגע יציאתו של העובד מביתו למקום העבודה וכולל גם את דרכו חזרה), וככזו אשר נגרמה כתוצאה מתנאי העבודה.  במה שונה תאונת עבודה בחו"ל ? ישנם מקרים שונים של תאונות עבודה מחוץ לישראל והתביעה לפיצויים בגינן תלויה בכמה תנאים. יש הבדל, לדוגמא בין תביעת פיצויים ממעסיק ישראלי לבין מעסיק בארץ זרה, ובין נפגע אשר משלם את דמי הביטוח הלאומי וכזה אשר נמנע מלשלמם. מעבר לכך אין הבדל ניכר מבחינה משפטית בין תאונת עבודה אשר ארעה בחו"ל לבין תאונת עבודה שהתרחשה בארץ, כל עוד מתמלאים תנאים מסוימים.

מאמר זה ידון בהבדלים שבין תאונת עבודה בחו"ל לבין תאונת עבודה בארץ, התנאים החלים על תביעת פיצויים בגין תאונות עבודה, ומה צריך לעשות במידה וארעה תאונת עבודה בחו"ל.

סוגי תאונות עבודה בחו"ל

תאונות של עובדים בחו"ל נחלקות לשני סוגים עיקריים: תאונת עבודה כאשר העובד והמעסיק הינם תושבי מדינת ישראל אך התאונה בחו"ל, ותאונת עבודה תחת מעסיק בן המדינה הזרה. במקרה הראשון אין שום הבדל בין תאונת עבודה שארעה בחו"ל וכזו שהתרחשה בארץ. העובד נפגע בעת ובעקבות עבודתו, מעסיקו מחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי עבור עובדיו כמתחייב מחוק הביטוח הלאומי ולכן הליך התביעה זהה להליך התביעה המבוצע עבור תאונות עבודה בישראל. כמובן שהנושא כפוף לעוד מספר כללים עליהם לא ניתן להרחיב במסגרת כתבה זו, אך אלו העיקר (כגון: תנאי לכך שחוזה העבודה נקשר בישראל, שהעובד אינו נמצא בחו"ל יותר מ – 5 שנים).

אחד ההבדלים בין סוגי התאונות הוא שאילו ארעה התאונה בישראל ישנו הכרח להגיש תביעת פיצויים עד תשעים יום מזמן התאונה, ואילו כאשר התאונה מתרחשת בחו"ל, מועד הגשת התביעה הוא מיד עם חזרתו של הנפגע לארץ.  ישנן ארצות בהן ניתן להגיש את התביעה באמצעות השגרירות הישראלית, אך לא בכל המדינות הזרות מתאפשר הדבר, ועל ככן ההבדל בהגבלת מועד הגשת התביעה.

כמו כן, עובד אשר מעסיקו אינו ישראלי זכאי להגשת תביעת פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי רק במידה והמשיך לשלם את דמי הביטוח הלאומי החודשיים באופן עצמאי. במידה ונמנע משלמם, למעט מקרים חריגים ביותר, לא יוכל לתבוע לישראל, ויאלץ לתבוע את מעסיקו במסגרת הביטוח החל עליו באותה מדינה ובאמצעות עו"ד מוסמך במדינה בה שהה.

הליך תביעת פיצויים בגין תאונת עבודה בחו"ל

במקרה של תאונת עבודה צריך קודם כל לגשת לבדיקה וטיפול רפואיים. הגיון פשוט מחייב בדיקה וטיפול למען בריאותו של הנפגע בראש ובראשונה, אך גם עבור תיעוד פרטי התאונה, זמני ההתרחשות, ועוד פרטים חשובים מבחינה משפטית. כמו כן יש לתעד כל פרט רלוונטי כגון מקום ההתרחשות, צילומים, עדויות, דו"חות משטרה, שיחות טלפון להזמנת עזרה רפואית, מסמכים רפואיים, וכל היוצא באלה. עוד יש לשמור את כל הקבלות הכרוכות באירוע התאונה אשר מעידות על תשלומים כגון קריאה לאמבולנס, אשפוז, עזרים רפואיים, תרופות, ועוד.  לאחר מכן יש לפנות לעו"ד המתמחה בדיני נזיקין ובעל ניסיון מוכח במקרים של תאונות בחו"ל לשם התייעצות במקרה הספציפי ובפרטיו.

דוגמאות לתאונות עבודה בחו"ל

מאחר ותאונת עבודה מוגדרת ככזו העשויה להתרחש בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו, גם טיסות מטעם העבודה מכוסות על ידי הביטוח הלאומי.  כלומר, במידה וארעה תאונת התרסקות מטוס, לדוגמא, והנפגע החליט לתבוע בגינה הליך התביעה זהה להליך תביעת פיצויים בגין תאונת עבודה בישראל. ההבדל היחיד ביניהן הוא מועד הגשת התביעה במידה והנפגע נמצא בחו"ל, מאחר וברוב המקרים ניתן לתבוע רק עם החזרה לישראל.

לסיכום

ישנם הבדלים מועטים מבחינה משפטית בין תאונת עבודה בחו"ל ותאונת עבודה בארץ, כל עוד הנפגע משלם דמי ביטוח לאומי.  ייתכן ותאונת עבודה בחו"ל תהיה סבוכה יותר בשל זרות המדינה, השפה, או הפרוצדורה הרפואית, הקיימים באותה מדינה, אך מבחינת תביעת דמי הביטוח הלאומי ההליך הוא פשוט למדי.  בכל מקרה של תאונת עבודה, בארץ או בחו"ל, יש להתייעץ קודם כל עם עו"ד מוסמך ובעל ניסיון מוכח בתחום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך