דוגמאות לחריגה מטיפול רפואי סביר

מגוון הטעויות של הרופאים, קופות החולים בתי החולים והגורמים הרפואיים המעניקים לנו טיפול רפואי ביום יום הינו רחב. במסגרת כתבה זו דנו בדוגמאות נפוצות. עיינו בכתבה.

טעות רפואית

רשלנות רפואית דוגמאות

לצערנו אנו שומעים לא מעט על מקרים של טעויות רפואיות בארץ וגם בעולם. תביעות נוגעות בתחומי רפואה רבים מאד ומוגשות לבית המשפט מדי יום. הן יכולות להיות כנגד הרופא המטפל, הצוות הרפואי, המרכז הרפואי, בית החולים ואפילו נגד המדינה. במקרים אלו, דוגמאות רבות ממחישות את מידת המורכבות של תביעות אלו בשל הצורך להוכיח את הקשר הסיבתי שבין ההליך הרפואי שבוצע לנזק שנגרם למטופל.

תביעות רבות עוסקות בתחום רפואת השיניים. רפואת השיניים נחשבת לאחד מתחומי הרפואה המוכרים ביותר וכמעט כולנו נאלצים לעבור לא מעט טיפולי שיניים בכל שנה. במקרים של רשלנות רפואית דוגמאות רבות מתייחסות לתביעות בתחום רפואת השיניים בשל טיפול רפואי לקוי שניתן למטופל, בין אם במסגרת הליך פשוט כמו ביצוע סתימה או עקירת שן, ובין אם במסגרת טיפול מורכב יותר כמו טיפול שורש, למשל, או ניתוח חניכיים. הסיבות יכולות להיות רבות מאד. במקרים מסוימים רופא השיניים, המבצע את הטיפול, איננו מיומן ומקצועי על מנת להציע את סוג הטיפול הנדרש. במקרים אלה עשויים להיגרם סיבוכים חמורים מאד, המובילים לנזקים גופניים קשים ביותר.

גם אבחון לקוי של מצב השיניים בשל חוסר מקצועיות או מיומנות מצדיק תביעה בגין רשלנות רפואית במידה ונגרם נזק למטופל.

תביעות רשלנות רפואית במהלך ההיריון והלידה

במקרים של רשלנות במהלך ההיריון ישנו לא פעם קושי רב בהוכחת הקשר שבין הטיפול שבוצע לנזק שנגרם לוולד או לאישה. כל אישה הרה עוברת לא מעט בדיקות רפואיות שונות במהלך ההיריון לרבות בדיקות גנטיות שונות על מנת לאבחן מחלות תורשתיות או מומים שונים בעובר. במקרים בהם אבחונים אלה לא מבוצעים כהלכה בין אם בשל חוסר מקצועיות או חוסר מיומנות, עשוי להיגרם נזק רב ובעיקר נזק בלתי הפיך.

במקרים רבים מדובר במחלות גנטיות קשות במיוחד ובמומים קשים גם כן. על מנת להקל על העובר ועל בני משפחתו בוחרים בני הזוג באפשרות של הפלה, לאחר שנמצא כי אכן העובר סובל ממחלות אלו. אולם, במידה והם אינם מודעים למחלה או למום, לא עומדת לרשותם האפשרות לשקול הפסקת היריון והם מוצאים עצמם מביאים ילד לעולם, הסובל ממום קשה או מחלה גנטית, הכרוכה בסבל רב לאורך החיים.

ישנם מקרים רבים של תביעות רשלנות רפואית כתוצאה מסיבוכים בלידה ונזקים חמורים שנגרמו לתינוק או לאישה. בין אם מדובר בניתוחים קיסריים שבוצעו באופן לקוי, לידה מוקדמת או כל הליך רפואי אחר הנלווה לכך שגרם לנזק בריאותי כבד, ישנה עילה לתביעה. דוגמאות רבות עוסקות בכך, עובדה ההופכת סוג זה של תביעות לנפוצה במיוחד.

תביעות רשלנות בניתוחים

בין אם מדובר בניתוחים פשוטים או ניתוחים מורכבים במיוחד, גם בתחום הניתוחים ישנן לא מעט תביעות רשלנות רפואית. דוגמאות שונות הקשורות לתחום זה מתייחסות בעיקר לחוסר ידיעתו של המטופל באשר לסיכונים הנלווים לניתוח ולתופעות הלוואי הצפויות. כל רופא, ולפני ביצוע הליך רפואי כלשהו, לרות ניתוח, מחויב ליידע את המטופל באשר לאופי ההליך וכל ההשלכות הנלוות לו.

כשמדובר בניתוחים ישנה חשיבות רבה לכך לצורך קבלת הסכמתו של המטופל לעבור את ההליך הנדרש. ישנם מקרים בהם רופאים אינם מיידעים את המטופלים באשר להשלכותיו של הניתוח והסכנות הנלוות לו ומקבלים אישור מהמטופל לבצע את הניתוח. לאחר שנגרם נזק למטופל, ניתן להוכיח כי מדובר ברשלנות רפואית בשל אי הסכמה מדעת. במקרים אלה יכול המנותח לטעון כי במידה והיה יודע את הסכנות הנלוות לניתוח, ייתכן שהיה מסרב לעבור אותו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך