תאונות עבודה בישראל

תאונות עבודה בישראל

מדינת ישראל מוגדרת כמדינה דמוקרטית אשר דוגלת בכבודו של האדם ובשוויון זכויות והזדמנויות. ככזו, מספקת המדינה לאזרחיה מגוון שירותי רווחה שונים שמטרתם שיפור איכות החיים. מאז ימי הקמת המדינה ועד היום נחקקים חוקים אשר מקנים לאזרחי המדינה זכויות סוציאליות. את מרבית הזכויות הסוציאליות מממש המוסד לביטוח לאומי. אחת ממערכות הרווחה המובילות, אשר מופעלות על ידי המדינה, מתמקדות בביטחונם הסוציאלי של העובדים. נפגעי תאונות עבודה בישראל זכאים להגנה ותמיכה על ידי המדינה המתבטאות בזכויות כספיות ורפואיות.

זכויות נפגעי תאונות עבודה

הטיפול המשפטי נחלק לשני מישורים, על פי רוב. הראשון אל מול המוסד לביטוח לאומי והשני אל מול המעסיק ו/או חברת הביטוח המבטחת את המעסיק:

1. ביטוח לאומי – החוק בישראל, על פי ביטוח לאומי, מזכה את נפגעי העבודה בפיצוי מיידי עבור אובדן שכר או אובדן ההכנסה שלאחר אירוע הפגיעה. הפיצויים ניתנים לתקופה של עד שלושה חודשים מהרגע שהנפגע איבד את כושר עבודתו. במידה ונותרה לנפגע נכות, זמנית או קבועה, הוא זכאי למענק או קצבה על פי החלטת וועדה רפואית אשר בפניה הוא יעמוד. כמו כן, נפגעי עבודה זכאים לטיפול רפואי בעקבות התאונה. במידה והנפגע, נפטר חלילה, ישולמו מענק או קצבה לבני משפחתו. את התביעה לביטוח לאומי יש להגיש בסמוך למועד התאונה ובתוך לכל היותר שנה מיום התאונה.

2. תביעת מעסיק – נפגע תאונת עבודה זכאי להגיש תביעת נזיקין כנגד המעסיק וזאת כאשר התאונה נגרמה עקב רשלנותו של המעסיק, מחדל או הפרה של חובת בטיחות כלשהי מצידו. על תביעה מסוג זה חלה חובת ההוכחה כי המעסיק הוא האשם והאחראי לפגיעת העובד, זאת בניגוד לדמי פגיעה או שאר הגמלאות המתקבלים לאחר תביעת המוסד לביטוח לאומי. מרבית המעסיקים מבוטחים באמצעות פוליסת ביטוח הקרויה "חבות מעבידים" ומטרתה לבטח אותם ולהגן עליהם מפני פגיעות / תביעות עובדים. במקרים כאלו, תביעת הנזיקין בעבור פיצוי כספי תוגש כנגד חברת הביטוח ולא כנגד המעסיק (ניתן גם לצרף את המעסיק לתביעה, אך הוא נתבע פורמלי בלבד ומי שישא בפיצוי הוא המבטח).

חשוב לציין, שבשני המקרים יש להיוועץ בשירותיו של עורך דין לענייני עבודה. עורך הדין יידע כיצד להגיש את התביעה וכנגד מי. ייתכן הדבר, כי מעבר לתביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי, ניתן במקביל גם לתבוע את המעסיק או חברת הביטוח. תביעה כנגד המעסיק ניתן להגיש עד שבע שנים מיום אירוע התאונה ואת התביעה כנגד ביטוח לאומי יש להגיש ניתן בסמוך לתאריך יום התאונה ולא יותר משנה מתאריך זה.

כיצד מוגדרת תאונת עבודה?

חוק ביטוח לאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה אשר התרחשה במהלך העבודה, בשעות העבודה ובעקבות עבודה. תאונת עבודה נחשבת, גם כאשר העובד היה בדרכו אליה ובשובו מהעבודה אל ביתו. תאונת עבודה אינה חייבת להתרחש במקום העבודה הספציפי, אלא גם בפגישות חוץ שמהותן פגישות למטרת עבודה. כמו כן, תאונות דרכים במסגרת העבודה גם הן נחשבות לתאונות עבודה.

בחינת זכויות בעזרת עורך דין דיני נזיקיןצרו קשר

מהי מחלת מקצוע?

בניגוד לתאונת עבודה הנחשבת לאירוע חד פעמי בעל תוצאות מידיות וחד משמעיות, מחלת מקצוע נגרמת כתוצאה מחשיפה חוזרת ונשנית לגורמים מסכנים שונים. גורמי הסיכון עשויים להיות חומרים מזיקים או תנאי עבודה המצריכים פעילות גופנית מיוחדת ושוחקת. המוסד לביטוח לאומי הגדיר רשימה של מחלות מקצוע בגינן ניתן לתבוע פיצויים, מענקים או קצבאות. לדוגמא, עובד התקין גגות אסבסט ונחשף במהלך שנות עבודתו לאבק סיבי החומר יוכר על ידי ביטוח לאומי כחולה אסבסטוזיס ויזוכה בפיצוי כספי וקצבה.

לסיכום

תאונות עבודה בישראל הינן תחום משפטי נרחב הדורש את התערבותם וטיפולם של אנשי מקצוע מיומנים. למות היותה של מדינת ישראל מדינת רווחה, היא אינה מאפשרת בנקל את קבלת הזכויות ויש להוכיחן על פי המקובל בחוק.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך