חישוב הפיצויים בעקבות טיפול רשלני

השאלה אשר ככל הנראה הכי מעניינית נפגעי רשלנות והיא – מה מגיע לנו בסופו של יום? כיצד בית המשפט יחשב את הפיצוי. בכתבה מפורטים עיקר רכיבי הנזק הנלקחים בחשבון בעת פסיקת פיצוי על ידי בתי המשפט.

כיצד מחושב הפיצוי?

שאלה מאוד שכיחה בפגישות בין לקוחות לבין עורכי דין היא השאלה "בכמה פיצויים אזכה?". יאמר כבר עתה, כי לעורך דין בכל תחום, קל וחומר בתחום של רשלנות רפואית אין אפשרות לומר ללקוח באופן וודאי מהו סכום הפיצוי המגיע לו. כפי שנראה להלן, סכום הפיצוי מחושב מנתונים וממשתנים רבים אשר בוודאי שלא ניתן להעריכם בשלב מקדמי כל כך של פגישה עם עורך הדין טרם הגשת תביעה.

תנו לגורם מקצועי, עו"ד רשלנות רפואית, להעריך תביעתכם – צרו קשר

שלב א': הערכת שיעור הנכות

הנקודה המשמעותית ביותר בהערכת פיצויים בתביעות רשלנות רפואית היא הערכת הנזק מבחינה רפואית. כלומר, בהנחה שקיימת אחריות למוסד הרפואי הנתבע, עולה שאלת הנזק על סדר היום. עיקרו של חישוב הנזק מקורו בחישוב או נכון יותר בהערכת אחוזי הנכות שנותרו לניזוק.

אחוזי נכות יכולים לנבוע ממגבלות כאלה ואחרות, וכן מאבחנות רפואיות לרבות פסיכיאטריות. אחוזי הנכות נקבעים על פי קובץ תקנות של הביטוח הלאומי אשר נגיש לכל. למעשה, לאחר שנדע מהם אחוזי הנכות ניתן לנסות ולהעריך את סכום הפיצויים.

שלב ב': ראשי הנזק האפשריים

חשוב לדעת שסכום הפיצוי לו זכאי ניזוק בתיקים בתחום הנזיקין לרבות עקב טיפול רפואי רשלני מורכב מראשי נזק שונים. ראשי הנזק מחולקים לנזק מיוחד ונזק כללי. נזק מיוחד הוא בעיקרו נזק לעבר, ונזק כללי הנו צופה פני עתיד. ראשי הנזק העיקריים בתביעת רשלנות רפואית הם כדלהלן: הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, עזרת צד שלישי, הפסד השתכרות ו/או אבדן כושר השתכרות, הפסדים של תנאים סוציאליים וכמו כן – ראש נזק של כאב וסבל.

כמובן שאלו ראשי נזק כלליים וכי בכל מקרה ספציפי ייתכנו ראשי נזק אחרים ו/או נוספים.

שיעור אחוזי הנכות רלבנטי עבורנו בעיקר בחישוב הפסד ההשתכרות ו/או אבדן כושר ההשתכרות. לא ניתן כמובן במסגרת כתבה אחת לפרט אודות כל התורה של חישוב הפיצויים בתיקי נזיקין, אך ננסה לעמוד לפחות על חישוב הרכיב של הפסד ההשתכרות.

לכאורה, חישוב הפסד השתכרות לעבר הנו יחסית פשוט. בית המשפט יכול לבחון את מספר החודשים/השנים בהם לא עבד הנפגע ולמעשה להכפילם בסכום השכר החודשי שנקבע תוך התייחסות למנגנוני ההצמדה והריבית. בכל הנוגע לחישוב לגבי העתיד, החישוב ככלל נעשה על פי אחוזי הנכות אותם קובע בית המשפט. חשוב לדעת כי בראש הנזק של הפסד שכר בעתיד הנכות הרלבנטית יותר הינה הנכות התפקודית ולאו דווקא זו הרפואית. הנכות התפקודית נקבעת על ידי בית המשפט בהתרשמו בכל הנוגע להשפעת הנכות הרפואית על חייו של הנפגע. לצורך העניין, ייתכן נפגע עם 10% נכות בשל צלקת אשר בית המשפט יקבע כי אמנם קיימת נכות רפואית אך אין לה כל השלכה תפקודית. מאידך, ייתכן אדם עם נכות בשיעור של 30% בשל מגבלה אורטופדית כאשר בית המשפט יוכל לקבוע כי נכותו התפקודית דווקא גבוהה יותר. לאחר שבית המשפט קובע את הנכות התפקודית ואת בסיס השכר לחישוב, החישוב לגבי הפסד שכר לעתיד מחושב לפי אחוזי הנכות X השכר X מקדם ההיוון הרלבנטי למספר החודשים הנותר על תום שנות העבודה של הנפגע. מקדם ההיוון עניינו בחישוב מספר החודשים לעתיד בערך רלבנטי להיום – להווה. כמובן המוצג דלעיל אינו מחייב ובית המשפט יכול להחליט על קביעת פיצוי גלובלי גם מבלי להידרש לביצוע החישוב הנ"ל.

בכל הנוגע לחשוב ראש הנזק של כאב וסבל, הרי שבתביעות רשלנות רפואית כמו גם בתביעות נזיקין אחרות, ראש נזק זה הנו בשיקול דעת מוחלט של בית המשפט. בניגוד לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בו ישנה דרך חישוב של ראש הנזק של כאב וסבל, הרי שבתביעות שעניינן רשלנות בטיפול הרפואי, ראש נזק זה הנו בשיקול דעת מוחלט של בית המשפט, שאינו מוגבל לסך מקסימאלי כגון במקרים של תאונות דרכים כאמור.

משימה מורכבת

ניסינו בכתבה זו לתאר על קצה המזלג את עקרונות חישוב הפיצויים בתביעות נזיקין לרבות רשלנות רפואית ואולם כבר מקריאת כתבה זו ניתן לראות כי הדבר אינו פשוט כל כך, וכי הכללים אינם דווקניים כל כך. ככלל ניתן לומר, כי כל מקרה לגופו וכל חישוב הנו חישוב נפרד וספציפי ולכן גם אין כללים גורפים בנושא. לצורך חישוב הנזק יש לדעת את כל הכללים הרלבנטיים לכל ראש נזק, דבר שכמובן לא ניתן לפרטו במסגרת כתבה שכזו. יחד עם זאת, עת שמוצעת לתובע בתיק רשלנות רפואית הצעה לפשרה, עליו לבחון יחד עם עורך דינו את כדאיותה תוך שימוש בעקרונות חישוב הפיצויים המפורטים בפסיקה, וזאת מבלי לשכוח את סיכויי התביעה כשלעצמה בכל הנוגע לשאלת האחריות.

לאור כל זאת, אנו ממליצים לכם לא לנסות באופן אישי לחשב את הפיצוי המגיע לכם ולא להגיע להחלטות, מבלי להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום. עורך דין רשלנות רפואית ידע להעריך האם פיצוי מסוים משקף את הנזק הרלבנטי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

1 תגובות

 • 30 ביולי 2012 בשעה 20:04

  יישר כח עו"ד אלמוג רפאל

  עו"ד רפאל אלמוג שמעלה את המידע החיוני שכאן למי שאין לא הידע או הנגישות ועוזר בכך רבות ליעוץ ולהבנת מצבים או זכויות חולים וניפגעי גוף או ניפגעי ביטוח כל הכבוד הראוי לו על הקניית ידע והסבלנות שיש לו לכל הפונים אליו בכל עת
  כן ירבו אנשי מקצוע ישרים הגונים
  הוא בהחלט ראוי לכך
  אסתר רויטבורג

התגובה שלך